Jak poznat kvalitní arganový olej

Takřka zázračné účinky arganového oleje vedou přirozeně k jeho rozšiřování. Bohužel ne každý dostupný arganový olej je stejné kvality a s produkty některých značek nemusíte dosáhnout kýžených účinků. Kvalitní za studena lisovaný arganový olej však lze celkem dobře poznat.

arganvyskyt

Původ oleje

Argania spinosa neboli arganie trnitá, z jejichž plodů se olej extrahuje, pochází z jihozápadního Maroka. 

Její výskyt se dodnes limituje právě na tuto oblast a některé plantáže v Řecku, kvalitnější olej však rozhodně najdeme v Maroku. Výskyt stromu ukazuje následující mapa.

Cena

Kvůli omezené produkci prakticky pouze na území Maroka je cena za za arganový olej oproti jiným kosmetickým olejům vyšší. K tomu ještě přispívá fakt, že teprve strom starý 40-60 let začíná plodit ořechy, ze kterých se následně olej získává. Nenechte se proto zmást marketingovými sliby na "levný 100% arganový olej", protože něco takového jednoduše neexistuje. Podobné produkty pravděpodobně obsahují příměsi dalších olejů a o 100% arganový olej se tedy nejedná.

 Barva

Zabarvení stoprocentního arganového oleje má lehce nazlátlou barvu, odtud také přezdívka Marocké zlato. Možné je v oleji nají náznaky sedimentu.

Vůně

Přírodní arganový olej je téměř bez vůně, lidé s citlivým čichem však mohou zaznamenat nakyslou vůni připomínající oříšky. Pro někoho může být zápach trochu nepříjemný, ale je pouze indikací, že arganový olej je skutečně stoprocentně přírodní. I v případě, že Vám vůně není příjemná, nemusíte se bát, aroma se během krátké doby po aplikaci rozptýlí. Naše oleje navíc dodáváme z parfumovaným kapátkem, který nemá vliv na čistotu arganového oleje a zároveň dodává decentní příjemnou vůni. Má-li olej silné oříškové aroma, jedná se o jeho gastronomickou verzi. Jiná vůně je jasným indikátorem přítomnosti příměsí, které nemusí být pro blahodárné účinky oleje dobré.

Vstřebávání a účinky

Kvalitní arganový olej se snadno vstřebá při rozetření a nenechává pokožku mastnou. Jeho účinky by při správném použití měly být viditelné po prvních dvou týdnech, záleží ovšem na typu pokožky a vlasů, na které je využíván. Nepoznáte-li změnu při pravidelném užívání delším než měsíci, pravděpodobně se nejedná o arganový olej vysoké kvality.