Jak se zbavit akné

Dávno už neplatí, že je akné jen doménou teenagerů a puberťáků. V dnešní rychlé době plné stresu trápí v menší či větší míře takřka každého. Jedná se ve skutečnosti o jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které vniká zánětem vývodů mazových žláz. Maz se ve žlázách vytváří, aby zvláčňoval a zjemňoval pokožku, pakliže ho ale pokožka produkuje moc, dojde k ucpání pórů. To se projevuje oněmi proklínanými černými tečkami. Právě ty jsou základem pro akné: dojde-li v ucpaném póru k přemnožení přítomných bakterií, dostaví se zánět.

Jak se tedy akné zbavit?

Nejprve je třeba upozornit, že byste pupínek neměli vymačkávat. Ačkoliv tímto krokem dosáhnete krátkodobého zlepšení, můžete si zadělat na mnohem větší komplikace. Do póru se může dostat infekce, vytvořit se jizva či se dokonce zánět rozšířit do hlubších vrstev pokožky. Nebudeme si dělat iluze, ne vždy se dá touto radou řídit. Pokud Vás tedy čeká nějaká společenská událost a pupínek vymáčknout musíte, učiňte tak po horké sprše. Teplá voda otevře póry a zbavit se zánětu tak bude jednodušší a riziko infekce nižší. Vhodné je na postižené místo následně použít desinfekční krém.

Dlouhodobé řešení problémů s akné je poměrně snadno dosažitelné. Spočívá ve správné péči o pleť a to jak v používání správných přípravků, tak v efektivních návycích.

 1. Udržujte pokožku čistou

output-onlinejpgtools (16)

Zdá se to samozřejmě, přesto na to mnoho lidí zapomíná (touto nedbalostí jsou vinni především muži, ovšem zdaleka ne jen oni). Při boji s akné je nejdůležitější právě hygiena, hygiena a ještě jednou hygiena. Postižené oblasti vyčistěte alespoň dvakrát denně, obyčejná voda při tom bohužel nestačí (ačkoliv je samozřejmě lepší, než nic). Využívejte čistící séra, tonikum, micelární vodu nebo zklidňující gel. Důležité je, aby využívaný produkt pokožku nejen vyčistil, ale rovněž hydratoval, čímž snížil produkci mazu.

Pokud sportujete, dopřejte si sprchu co nejdříve po cvičení nebo si alespoň opláchněte obličej. Zaschlý pot spolu s nečistotami ze vzduchu, které se na něj chytí, ucpává póry a dává tak vzniknout akné.

2. Odličte se 

Vaše pokožka potřebuje dýchat, zejména přes noc. Použijte odličovač každý večer, než si jdete lehnout. Pokud ho zrovna u sebe nemáte, stačí použít olivový nebo jiný za studena lisovaný olej a kapesník či vatové polštářky. 

Pokud to není nutné, nemalujte se nebo make-up odstraňte, jakmile k tomu máte možnost. V dlouhodobém hledisku se Vám pleť odvděčí zdravým vzhledem a atraktivním  leskem.

Vaše pokožka potřebuj přes noc dýchat. Pokud ji neočistíte od make-upu, mohou se Vám vytvořit blemishes nebo černé tečky. Pokud u sebe zrovna nemáte odličovač, stačí použít olivový či jinak za studena lisovaný olej a vatové polštářky nebo jednoduše kapesník.

3. Měňte častěji povlečení polštáře2

 Vzhledem k tomu, že za vznikem akné stojí ucpání pórů nečistotami, je logické, že má na Vaše akné vliv i čistota ložního prádla. Koneckonců, na polštáři trávíte asi tak třetinu každého dne. Proto obzvlášť máte-li problém s mastnou pokožkou a tvorbou akné, měňte častěji povlečení svého polštáře. Budete se divit, jaký rozdíl tak prostá věc způsobí. 

Obecně se doporučuje měnit povlečení polštáře alespoň jednou do týdne, s ohledem na Vaše akné se však nebojte povlečení obměnit klidně každý druhý den. Pokud se vám nechce povlak každý den sundavat a nandavat, přehoďte si přes polštář třeba ručník a ráno dejte do pračky jen ten.

4. Dodržujte pitný režim

Pravidelný přísun tekutin v dostatečném množství má zásadní vliv na Vaše zdraví a chod celého těla. Tento tip pomůže se spoustou problémů: ať už Vás trápí únava, akné nebo bolest hlavy, zvýšením pitného režimu obvykle dosáhnete alespoň částečného zlepšení. 

Zejména při léčbě akné je dostatečný přísun čisté vody životně důležitý. Pleť potřebuje být hydratovaná a vyživená. Důležité je, aby Váš pitný režim především z obyčejné nebo minerální vody, neboť sladké nápoje, alkohol nebo i káva mají na stav Vaší pokožky negativní dopad. Jejich konzumaci je během léčby vhodné omezit na minimum.

5. Využívejte esenciální kosmetické oleje

arganovz olej

 Boj proti akné s pomocí esenciálních olejů je populární především v Asii. V poslední době se tento trend hojně rozšiřuje i na území Evropy, neboť funguje takřka zázračně. Využívání kosmetických olejů má totiž na pokožku celou řadu blahodárných účinků, které se chemickým produktům nedaří dost dobře replikovat. Krom toho se jedná o přírodní produkty, které jsou například pro lidi s jinými kožními problémy či citlivou pokožkou vhodnější.

Na vlhkou, ne však mokrou pokožku naneste menší množství oleje (na obličej obvykle stačí 3-5 kapek, dávkování ale bývá individuální) a rozetřete do pokožky. Proces aplikujte dle tipu oleje, obvykle dvakrát denně a zbytek práce už obstará on.

Vhodnými kandidáty mohou být třeba takzvaný tea tree oil destilovaný z listů kajeputu střídavolistého, olej z citronové trávy, levandulový olej, moringový olej, jojobový olej, kávový olej, okurkový olej a samozřejmě náš favorit - arganový olej.

6. Vyzkoušejte Přípravky s obsahem Benzoylperoxidu1200px-Benzoyl-peroxide.svg

Nepomohl-li Vám žádný z předchozích tipů, nepropadejte panice. Existují i méně šetrné, avšak daleko účinnější postupy, které můžete vyzkoušet. Nejúspěšněji se při léčbě akné využívá Benzoylperoxid, neboť likviduje právě bakterie stojícími za zánětem v ucpaném póru. Většina léčiv, která Benzoylperoxid obsahuje, je přitom volně dostupná bez předpisu od lékaře a velmi snadno se užívá. Nejúčinnější bývá ve formě krému nebo gelu.

Při zahájení léčby Benzoylperoxidem může být Vaše pokožka zpočátku podrážděná. Toto podráždění po několika dnech až týdnech obvykle vymizí a asi po měsíci by mělo být patrné výrazné zlepšení stavu pokožky.

Ať tak či onak, léčba Benzoylperoxidem je poněkud drastické řešení a nemělo by se k němu přistupovat lehkomyslně. Důrazně proto doporučujeme nejprve vyzkoušet předchozí tipy zmíněné v tomto článku nebo navštívit dermatologa a poradit se na alternativní léčbě s ním.


Trápí-li Vás akné dlouhodobě a výše zmíněné rady Vám nepomohly, nebojte se navštívit dermatologa. Pro kvalifikovaného odborníka bude hračkou odhalit skutečnou příčinu vzniku akné a spolu s Vámi najít účinné řešení. Vaše krása za to stojí.