K čemu se používá arganový olej?

argannutArganový olej, též přezdívaný jako Marocké zlato, má širokou škálu využití, kterou odhalili již 600 let před naším letopočtem Féničané. V zásadě se používá ve dvou odvětvích: gastronomii a kosmetice. V kulinářství je využívám především pro své organoleptické vlastnosti a schopnost stabilizovat hladinu cholesterolu v krvi. Soustřeďme se proto na kosmetické využití arganového oleje.

na pokožku

Olej Arganie Spinosy je bohatý na mnoho blahodárných látek. Pro pokožku je nejdůležitější vysoký obsah nenasycených esenciálních mastných kyselin a to zejména omega 6 a 9. Krom toho obsahuje arganový olej velké množství vitamínů A, E a F. 

Vitamín A podporuje oběhový cévní systém, vitamín E působí protizánětlivě a chrání pokožku před UV zářením, čímž zpomaluje jejich degradaci a tím oddaluje stárnutí. Vitamín F hydratuje a vyživuje pokožku a zpomaluje stárnutí buněk.

Před a po (obrázek převzat)

 Mimo to obsahuje arganový olej i další účinné látky jako jsou tokoferoly, karoten, skvalen a další. Rovněž podporuje tvorbu kolagenu a elastinu a slouží jako kvalitní exfoliační přípravek.

Díky tomu se arganový olej úspěšně používá na akné, ekzém, popáleniny, podrážděnou či suchou kůži, černé tečky, spáleniny od slunce, jizvy, štípance a kousance od hmyzu, nadměrnou tvorbu kožního mazu, zarudnutí obličeje, popraskanou kůži, popraskané cévky, vrásky, strie, rozšířené póry, vyrážky a celou řadu kožních onemocnění jako je lupénka, takže je často doporučován dermatology.

Kromě toho se v kosmetice arganový olej využívá pro svůj antioxidační (anti-aging) efekt, díky čemuž navrací pokožce zdravý vzhled, vyhlazuje a zpomaluje proces stárnutí. Zejména vitamín E funguje jako ochrana proti UV záření, čímž zpomaluje degradaci buněk a vitamín F buňky vyživuje a hydratuje. Mnoho kosmetických produktů výtažek z Arganie trnité obsahuje v nižší koncentraci (v řádu jednotek procent) jako hlavní účinnou látku produktu. A teď si představte, jaké zázraky s Vaší pletí dokáže 100% koncentrace :-).

(před a po, obrázek převzat)

Na vlasy

Blahodárné účinky arganového oleje se rovněž hojně využívají na vlasy a vousy. Díky svému obsahu snižuje svědění vlasové pokožky, dodává lesk a vitalitu, zabraňuje lámavosti vlasů a třepení konečků, podporuje pevnost a pomáhá získat objem. Jednoduše Vašim vlasům dodá šmrnc a mládí.

Díky výživě vlasové pokožky rovněž snižuje tvorbu lupů a prokrvuje vlasové kořínky, a tak zesiluje strukturu vlasů. Vlasy jsou při pravidelném užívání sametově hebké a přesto pevné. Dlouhodobé používání vlasům i vlasové pokožce prospívá a pomáhá jim dodat některé klíčové látky, které mohou například vlivem častého mytí šamponem ztrácet.

Vlasy před a po použití arganového olejeVlasy před a po použití arganového oleje

 

Na nehty

Méně populární využití zázračného oleje je na nehty, díky vitamínu E a skvalenu má však arganový olej blahodárné účinky i na nehty. Jmenovitě podporuje zdravý růst, omezuje štěpení a lámání, dodává lesk a zdravý vzhled. Mimo to se hodí při léčení dermatologických nemocí napadajících nehty. Pomáhá na záděrky a záněty nehtového lůžka či kůžičky.