Kozy stromolezkyně

Kozy v korunách stromu. Fotomontáž či realita?

kozy na arganovém stromě

Jihozápadní Maroko, vyprahlá poušť, zároveň poslední místo na zeměkouli, kde roste argánie trnitá. Vzácný strom, z jehož plodů později místní ženy lisují “marocké zlato” - arganový olej. Tento region byl vyhlášen v roce 1998 biosférickou rezervací patřící pod ochranu UNESCO. Argánie je jedinou rostlinou vyskytující se na zdejších opuštěných končinách země. Není proto divu, že o její zelené listy a plody jeví zájem místní živé organismy a to především berberské kozy. Argánie pro kozy znamená jediný způsob obživy. To vyškolilo jejich lezecké schopnosti, které připomínají spíš opici než hospodářské zvíře. Kozy pasoucí se v 9 metrové výšce uprostřed pouště. To je fakt, při kterém turistům padají ústa. Při pohledu na pouhou fotografii se většina přikloní k síle photoshopu. Pro místní lidi jsou kozy na stromech však asi tak běžné, jako pro nás kachny na rybníku.

Jak už to v přírodě bývá, vše je propojené. V případě, že znáte cibetkovou kávu, tak vás nejspíš následující proces nepřekvapí. Kozy si vybírají pouze zralé plody. Ty snědí a nosí je v žaludku přibližně 3 dny. Poté vyloučí peckovice, které nedokážou strávit. Berberské děti pak chodí, vybírají z trusu plody již už bez dužin. Ty pak nosí ženám do vesnice. Omyté ořechy se poté lisují na kamenných lisech. Kozy tak ulehčují práci sběračům plodů. Další důležitou funkci zastávají v rozmnožování argánie. Díky tomu, že koza plod tráví přibližně tři dny, dostane se tak na nová místa většinou bez jakékoliv vegetace. Další ukázka toho, jak tajuplná a nevyzpytatelná umí příroda být.

Dnes už však kozy na stromech bohužel neuvidíte. Se zápisem argánie do seznamu UNESCO musejí být stromy chráněny a kozy tak byly z plantáží staženy. Krom toho, že argánie poškozovaly okusováním listů a větviček, nestačily na objem sběru, který rostoucí poptávka po arganovém oleji vytvořila. Veškerý sběr je tedy dnes prováděn ručně a arganové ořechy trávícím traktem koz vůbec neprochází.  

kozy na arganovém stroměkoza na argánii trnité
 

Tereza

Tereza Černá

Tereza je mladý energický člověk, čerpající sílu z přírody. Vydala se po své ose a tak se ladně vyhnula farmaceutickému světu. „Miluji život a život miluje mě,” říká o sobě s oblibou.