Příběh arganového oleje

Vlastnosti znáte, víte však o jeho historii a původu?

188583726-argan-cultivation-argan-tree-argania-fruit-argan-oil

Traduje se, že tajemství vytoužené krásy a zdraví ukrývá vzácný arganový olej. Získáváme ho lisováním semen, která jsou ukrytá v tvrdých peckách. Lisování oleje má dlouhou historii, kupodivu svět se o něm dozvěděl až v 21. století. Postaraly se o to kosmetické společnosti, které ho hojně a efektivně začaly využívat a propagovat. Zajímavé je, že širší společnost poznala tento olej opravdu nedávno. Barbeři, jejichž počátky můžeme hledat už ve starověkém egyptě, ho znají již od začátku. Tehdy nezastávali roli pouze kadeřníka, jako dnes, ale byli to uznávání lidé, vnímáni, jako dnešní chirurgové či kněží.

Jeho cesta začíná na stromu argánie - velký, stále zelený strom, který je známý svou dlouhověkostí. Strom byl pojmenován po městečku Argana, jež se nachází na jihozápadu pohoří Atlas v Maroku. Argánie je velmi náročná a roste převážně jen na území Maroka, a to jen v tamních polopouští. Její hluboké kořeny jsou zásadní pro přežití. Čerpá vláhu ze spodních vod, čímž zároveň zabraňuje deformaci půdy a rozšiřování pouště. Květ neupoutá svým vzhledem, ale jeho vůní. Právě na tu láká své opylovače. Peckovice mají žlutou barvu. Plody, připomínající mandle, mají však nečekaně hořkou chuť. Ovšem o to lepší je pak výsledný produkt. Olej má “voňavou”, unikátní chuť a především vlastnosti. Jediný úspěšný export zvládli pěstitelé z Izraele. Marocká půda je však královská destinace, kde stín tvoří pouze argánie a teplota se pohybuje okolo 50°C. Ve zdejších krajinách tuto rostlinu nazývají “marocké zlato”. A je tomu opravdu tak. Pro místní komunitu je výroba oleje jediným zdrojem obživy, který se zde nachází.

maxresdefault

Huile_dargan_009

Způsoby během výroby jsou stejné, jako před sto lety. Většinu práce odvádí ženy, které sedí na zemi a pomocí kamenů rozbíjí pecky a vybírají z nich semena. Poté velmi pomalu a za pomoci jednoduchého lisu vzniká výsledek, nebo-li “tekuté zlato”. Celý proces je velmi zdlouhavý, což se odráží na jeho ceně. Litr oleje vyrobený tradičním způsobem stojí 2000 korun. Získání litru této drahocenné tekutiny zabere marocké ženě asi 4 dny. Samozřejmě existují i moderní způsoby, které nejsou tak šetrné a odráží se razantně na kvalitě oleje.

Díky turistickému ruchu se úspěšně tradiční způsoby výroby drží. Území, kde se pěstuje argánie, patří mezi jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů během návštěvy Maroka. A tak láhev tekutiny vytvořené před očima návštěvníků bývá nejčastějším suvenýrem, který si odváží.

 


Tereza

Tereza Černá

Tereza je mladý energický člověk, čerpající sílu z přírody. Vydala se po své ose a tak se ladně vyhnula farmaceutickému světu. „Miluji život a život miluje mě,” říká o sobě s oblibou.